Milford Invitational 2021

Milford, UT

South Sevier Results

Girls Athlete Place Section Results
100 Meter Dash
13.47 Kaizlee Bringhurst 1st Finals H1 Complete Results
14.11 Kaizlee Bringhurst 4th Quarters H1 Complete Results
14.98 Hope Jarnagin 16th Quarters H1 Complete Results
15.75 SB Holly Butler 30th Quarters H1 Complete Results
200 Meter Dash
28.29 Kaizlee Bringhurst 3rd Quarters H1 Complete Results
30.20 Hope Jarnagin 19th Quarters H1 Complete Results
31.81 Beth Robinson 30th Quarters H1 Complete Results
32.34 Talya Cornelius 32nd Quarters H1 Complete Results
400 Meter Dash
1:05.85 Kaizlee Bringhurst 1st Quarters H1 Complete Results
1:11.97 Kaizlee Bringhurst 6th Finals H1 Complete Results
1:14.92 Grace Vellinga 10th Quarters H1 Complete Results
800 Meter Run
3:06.69 Sarah Barben 10th Finals H1 Complete Results
3:06.71 Grace Vellinga 11th Finals H1 Complete Results
1600 Meter Run
7:24.57 SB Holly Butler 11th Finals H1 Complete Results
100 Meter Hurdles
21.50 Emmalie Peterson 14th Finals H1 Complete Results
300 Meter Hurdles
58.09 Beth Robinson 15th Finals H1 Complete Results
High Jump
3-10 Talya Cornelius 15th Finals H1 Complete Results
Long Jump
13-3 SB Hope Jarnagin 15th Prelims H1 Complete Results
12-2.5 SB Sarah Barben 21st Prelims H1 Complete Results
8-3.75 SB Aspyn Johnson 36th Prelims H1 Complete Results
Discus
108-5.25 Morgan Blackburn 1st Finals H1 Complete Results
104-7.75 Morgan Blackburn 1st Prelims H1 Complete Results
52-6 Aaliyah Chevalier 29th Prelims H1 Complete Results
48-1 Taylee Keele 32nd Prelims H1 Complete Results
Javelin
93-6 Morgan Blackburn 4th Finals H1 Complete Results
91-7 Morgan Blackburn 5th Prelims H1 Complete Results
38-8 Taylee Keele 46th Prelims H1 Complete Results
32-9 Aaliyah Chevalier 49th Prelims H1 Complete Results
Shot Put
30-0 Morgan Blackburn 6th Prelims H1 Complete Results
30-0 Morgan Blackburn 6th Finals H1 Complete Results
26-0.75 SB Taylee Keele 12th Prelims H1 Complete Results
23-5.75 SB Aaliyah Chevalier 20th Prelims H1 Complete Results
18-4.5 Beth Robinson 39th Prelims H1 Complete Results
Boys Athlete Place Section Results
100 Meter Dash
11.66 Porter Marr 3rd Finals H1 Complete Results
11.68 Carson Thornock 4th Finals H1 Complete Results
12.05 Porter Marr 3rd Quarters H1 Complete Results
12.28 Carson Thornock 6th Quarters H1 Complete Results
13.26 Xander Rankin 32nd Quarters H1 Complete Results
13.60 Jerrell Preston 42nd Quarters H1 Complete Results
200 Meter Dash
24.25 Porter Marr 4th Quarters H1 Complete Results
24.50 SB Carson Thornock 5th Finals H1 Complete Results
24.69 w Carson Thornock 6th Quarters H1 Complete Results
27.26 w Xander Rankin 33rd Quarters H1 Complete Results
400 Meter Dash
54.53 SB Blake Vellinga 4th Quarters H1 Complete Results
56.22 Blake Vellinga 5th Finals H1 Complete Results
58.99 SB Brockston Bair 20th Quarters H1 Complete Results
1:04.44 SB Trevor Jenkins 33rd Quarters H1 Complete Results
800 Meter Run
2:30.11 SB Brockston Bair 12th Finals H1 Complete Results
1600 Meter Run
5:57.10 SB Grayson Jenkins 14th Finals H1 Complete Results
3200 Meter Run
13:46.80 SB Holden Chapel 16th Finals H1 Complete Results
Long Jump
18-3.75 Carson Thornock 9th Prelims H1 Complete Results
15-8 Xander Rankin 27th Prelims H1 Complete Results
Discus
83-9.5 SB Carson Thornock 13th Prelims H1 Complete Results
71-3.75 Easton Scott 28th Prelims H1 Complete Results
61-0.25 Holden Chapel 34th Prelims H1 Complete Results
Javelin
55-3 Easton Scott 38th Prelims H1 Complete Results
43-1 Trevor Christensen 40th Prelims H1 Complete Results
36-9 Kinnin Smith 42nd Prelims H1 Complete Results
Shot Put
30-2 Jerrell Preston 21st Prelims H1 Complete Results
29-8.5 Easton Scott 26th Prelims H1 Complete Results
28-8.75 Holden Chapel 27th Prelims H1 Complete Results
24-8 Trevor Christensen 33rd Prelims H1 Complete Results
23-6.5 SB Kinnin Smith 35th Prelims H1 Complete Results