Elite Performances
99 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1600 Meter Run Finals | 4:59.53 | Courtney Wayment | Davis |
1600 Meter Run Finals | 5:09.16 | Mckenna Lee | Weber |
1600 Meter Run Finals | 5:11.19 | Sara Musselman | American Fork |
1600 Meter Run Finals | 5:13.40 | Katie Cornell | American Fork |
1600 Meter Run Finals | 5:14.78 | Sophie Baird | American Fork |
1600 Meter Run Finals | 5:17.30 | Haley Johnston | Salem Hills |
1600 Meter Run Finals | 5:18.13 | Jenna Connell | Davis |
1600 Meter Run Finals | 5:19.46 | Ally Geisler | Davis |
1600 Meter Run Finals | 5:19.56 | Abi Waddoups | Davis |
200 Meter Dash Finals | 25.19 | Josie Ball | Box Elder |
200 Meter Dash Finals | 25.68 | Brinn Jensen | Lehi |
200 Meter Dash Finals | 25.95 | Melanie Sullivan | Davis |
200 Meter Dash Finals | 26.24 | Mckenna Neyman | Timpview |
200 Meter Dash Finals | 26.26 | Sydney Holiday | Cody Elite |
200 Meter Dash Finals | 26.26 | Sydney Holiday | Cody Elite |
3200 Meter Run Finals | 11:31.40 | Haley Johnston | Salem Hills |
3200 Meter Run Finals | 11:42.19 | April Callister | Ogden |
3200 Meter Run Finals | 11:43.82 | Julie Sumsion | Springville |
400 Meter Dash Finals | 57.75 | Kayla Rees | Syracuse |
400 Meter Dash Finals | 58.30 | Elli Eastmond | Maple Mountain |
400 Meter Dash Finals | 58.70 | Brinn Jensen | Lehi |
400 Meter Dash Finals | 58.73 | Mckenna Neyman | Timpview |
400 Meter Dash Finals | 59.37 | Melanie Sullivan | Davis |
400 Meter Dash Finals | 59.51 | Laura Kehr | Northridge |
4x200 Meter Relay Finals | 1:46.33 | Relay Team | Mercury Track Club |
4x200 Meter Relay Finals | 1:46.56 | Relay Team | Box Elder |
4x200 Meter Relay Finals | 1:47.84 | Relay Team | Davis |
4x400 Meter Relay Finals | 4:06.35 | Relay Team | Davis |
4x800 Meter Relay Finals | 9:59.39 | Relay Team | Weber |
800 Meter Run Finals | 2:16.12 | Courtney Wayment | Davis |
800 Meter Run Finals | 2:19.72 | Ally Geisler | Davis |
800 Meter Run Finals | 2:19.83 | Mckenna Lee | Weber |
800 Meter Run Finals | 2:20.75 | Olivia Hoj | Olympus |
High Jump Finals | 5-1 | Anna Cox | Morgan |
High Jump Finals | 5-3 | Josiah Williams | Box Elder |
Long Jump Finals | 17-0 | Janice Hall | Star Valley High School |
Long Jump Finals | 18-0.5 | Cidnee Davies | Syracuse |
Shot Put Prelims | 41-7.5 | Maia Garren | Logan |
Shot Put Finals | 41-7.5 | Maia Garren | Logan |
Shot Put Prelims | 43-11.25 | Sierra Freeland | Herriman |
Shot Put Finals | 43-11.25 | Sierra Freeland | Herriman |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1600 Meter Run Finals | 4:10.57 | Casey Clinger | American Fork |
1600 Meter Run Finals | 4:11.33 | Patrick Parker | American Fork |
1600 Meter Run Finals | 4:13.07 | Garek Bielaczyc | East |
1600 Meter Run Finals | 4:13.73 | Logan Mackay | Davis |
1600 Meter Run Finals | 4:15.76 | Brody Smith | Cody High School |
1600 Meter Run Finals | 4:16.77 | Mckay Johns | American Fork |
1600 Meter Run Finals | 4:19.09 | Garrett Barton | Ogden |
1600 Meter Run Finals | 4:20.29 | Colter Blanchard | Davis |
1600 Meter Run Finals | 4:21.36 | Will Handley | Timpanogos |
1600 Meter Run Finals | 4:21.91 | Dallin Leatham | Viewmont |
1600 Meter Run Finals | 4:22.83 | Camren Todd | Davis |
1600 Meter Run Finals | 4:25.33 | Joseph Benson | Timpanogos |
1600 Meter Run Finals | 4:25.51 | Denver Perry | Bonneville |
1600 Meter Run Finals | 4:26.37 | Joshua Leatham | Viewmont |
1600 Meter Run Finals | 4:26.40 | Travis Feeny | Ogden |
1600 Meter Run Finals | 4:27.68 | Bryce Ferguson | Davis |
1600 Meter Run Finals | 4:27.95 | Teron Tucker | Woods Cross |
1600 Meter Run Finals | 4:28.18 | Shane Henderson | Star Valley High School |
1600 Meter Run Finals | 4:28.33 | Ryan Raff | Lehi |
200 Meter Dash Finals | 22.14 | Travis Farley | Maple Mountain |
200 Meter Dash Finals | 22.28 | Dallin Draper | Delta |
200 Meter Dash Finals | 22.56 | Isaac Tillett | South Summit |
3200 Meter Run Finals | 9:23.85 | Will Handley | Timpanogos |
3200 Meter Run Finals | 9:25.99 | Camren Todd | Davis |
3200 Meter Run Finals | 9:26.33 | Garrett Barton | Ogden |
3200 Meter Run Finals | 9:27.57 | Talon Hull | Weber |
3200 Meter Run Finals | 9:31.19 | Joseph Benson | Timpanogos |
3200 Meter Run Finals | 9:36.72 | Travis Feeny | Ogden |
3200 Meter Run Finals | 9:37.14 | Brody Smith | Cody High School |
3200 Meter Run Finals | 9:38.05 | Adam Jensen | Lone Peak |
3200 Meter Run Finals | 9:38.06 | Jamison Wilkes | Lone Peak |
3200 Meter Run Finals | 9:39.45 | Grant Gardner | Springville |
3200 Meter Run Finals | 9:39.58 | Colton Rimann | Davis |
400 Meter Dash Finals | 49.32 | Isaac Tillett | South Summit |
400 Meter Dash Finals | 50.47 | Christopher Kauffman | Lehi |
400 Meter Dash Finals | 50.90 | Dylan Barker | Lehi |
400 Meter Dash Finals | 51.10 | Mussa Mahitula | Olympus |
400 Meter Dash Finals | 51.24 | Nolan Pflug | Fruita Monument High School |
400 Meter Dash Finals | 51.34 | Grady Winters | Fruita Monument High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:30.34 | Relay Team | Davis |
4x800 Meter Relay Finals | 8:17.69 | Relay Team | Lone Peak |
4x800 Meter Relay Finals | 8:17.76 | Relay Team | Weber |
60 Meter Dash Finals | 6.99 | Dallin Draper | Delta |
60 Meter Dash Finals | 7.04 | Travis Farley | Maple Mountain |
60 Meter Dash Prelims | 7.05 | Travis Farley | Maple Mountain |
800 Meter Run Finals | 1:53.84 | Logan Mackay | Davis |
800 Meter Run Finals | 1:55.41 | Haden Penrod | Springville |
800 Meter Run Finals | 1:56.55 | Colter Blanchard | Davis |
800 Meter Run Finals | 1:56.74 | Dallin Leatham | Viewmont |
800 Meter Run Finals | 1:57.15 | Payton Riggs | Mountain View |
800 Meter Run Finals | 1:57.85 | Teron Tucker | Woods Cross |
800 Meter Run Finals | 1:58.35 | Heston Andersen | Spanish Fork |
800 Meter Run Finals | 1:59.30 | Christopher Kauffman | Lehi |
800 Meter Run Finals | 1:59.39 | Dylan Barker | Lehi |
800 Meter Run Finals | 1:59.67 | Adam Haynes | Bingham |
800 Meter Run Finals | 1:59.78 | Max Bailey | Bingham |
High Jump Finals | 6-0 | Will Jenkinson | Timpanogos |
Pole Vault Finals | 15-0 | Matt Calvin | Davis |