Milford Invitational 2014

Milford, UT
Hosted by Milford

Enterprise Results

Girls Athlete Place Section Results
100 Meter Dash
16.21 Katlynn Shock 19th Quarters H1 Complete Results
200 Meter Dash
29.38 Rachell Bingham 3rd Finals H1 Complete Results
30.17 Rachell Bingham 3rd Quarters H1 Complete Results
34.52 w Katlynn Shock 10th Quarters H1 Complete Results
800 Meter Run
3:01.52 Chelsey Nelson 6th Finals H1 Complete Results
1600 Meter Run
6:02.40 Olivia Moyle 1st Finals H1 Complete Results
6:17.82 Allie Yardley 2nd Finals H1 Complete Results
6:38.17 Amanda Humphries 7th Finals H1 Complete Results
7:19.75 Alisha Hall 10th Finals H1 Complete Results
3200 Meter Run
12:44.78 Olivia Moyle 2nd Finals H1 Complete Results
14:00.79 SB Allie Yardley 3rd Finals H1 Complete Results
14:02.13 Amanda Humphries 4th Finals H1 Complete Results
15:58.81 Alisha Hall 7th Finals H1 Complete Results
100 Meter Hurdles
19.06 Rachell Bingham 4th Finals H1 Complete Results
20.74 Merrilee Williams 6th Finals H1 Complete Results
Long Jump
8-7.5 Laura Luck 15th Finals H1 Complete Results
7-4.5 SB Marissa Hughes 16th Finals H1 Complete Results
Discus
76-5 SB Merrilee Williams 4th Finals H1 Complete Results
68-11 SB Hannah Beckstrand 6th Finals H1 Complete Results
57-4.25 SB Marissa Hughes 10th Finals H1 Complete Results
55-7.75 Saralia Fonseca 13th Finals H1 Complete Results
Javelin
103-0 SB Shelby Lyman 3rd Finals H1 Complete Results
91-3 Abigail Gardner 6th Finals H1 Complete Results
90-2 Merrilee Williams 7th Finals H1 Complete Results
Shot Put
25-7.5 Merrilee Williams 5th Finals H1 Complete Results
23-5.75 Hannah Beckstrand 8th Finals H1 Complete Results
19-4 Sherri Platt 11th Finals H1 Complete Results
18-1 Alexia Salva 12th Finals H1 Complete Results
Boys Athlete Place Section Results
100 Meter Dash
11.78 Justin Prisbrey 2nd Quarters H1 Complete Results
11.85 Justin Prisbrey 2nd Finals H1 Complete Results
12.48 Chance Holliday 13th Quarters H1 Complete Results
12.56 Caleb Koopmans 15th Quarters H1 Complete Results
12.72 w Dallin Holt 17th Quarters H1 Complete Results
200 Meter Dash
23.66 Justin Prisbrey 1st Finals H1 Complete Results
24.25 w Justin Prisbrey 2nd Quarters H1 Complete Results
26.33 w Dallin Holt 14th Quarters H1 Complete Results
800 Meter Run
2:17.72 Hunter Carter 3rd Finals H1 Complete Results
2:33.57 Ben Moyle 7th Finals H1 Complete Results
2:42.24 Kyle Staheli 8th Finals H1 Complete Results
1600 Meter Run
5:34.30 Kyle Staheli 7th Finals H1 Complete Results
110 Meter Hurdles
17.79 Chance Holliday 3rd Finals H1 Complete Results
21.70 w SB Josh Schimbeck 7th Finals H1 Complete Results
22.60 w Dylan Crawford 9th Finals H1 Complete Results
23.64 w Dallin Shurtliff 10th Finals H1 Complete Results
300 Meter Hurdles
55.70 SB Dallin Shurtliff 14th Finals H1 Complete Results
4x100 Meter Relay
47.78 Relay Team 2nd Finals H1 Complete Results
High Jump
5-4 Josh Schimbeck 5th Finals H1 Complete Results
5-4 Chance Holliday 7th Finals H1 Complete Results
Long Jump
17-6 SB Kaleb Nay 9th Finals H1 Complete Results
17-5 SB Dylan Crawford 10th Finals H1 Complete Results
16-5.5 Josh Schimbeck 13th Finals H1 Complete Results
Discus
109-5 Roberto Jardon 4th Finals H1 Complete Results
Javelin
137-7 Zachary Koopmans 4th Finals H1 Complete Results
127-1 Chad Beckstrand 5th Finals H1 Complete Results
120-3.5 SB Josh Schimbeck 7th Finals H1 Complete Results
102-6 Brady Tullis 14th Finals H1 Complete Results
Shot Put
36-4.5 Joey Paine 8th Finals H1 Complete Results
36-2.5 James Thomas 9th Finals H1 Complete Results
34-4 Zachary Koopmans 11th Finals H1 Complete Results
33-7.75 Justin Prisbrey 13th Finals H1 Complete Results
32-0 Chad Beckstrand 16th Finals H1 Complete Results